Promosyon Lenticular Görsellerin Avantajları

x 15 daha fazla marka özdeşliği
x15 daha fazla marka çekiciliği
x 10 daha fazla marka çağrışımı
x 15 daha fazla marka özdeşliği
x15 daha fazla marka çekiciliği

Küçük Format Baskı Özellikleri

Küçük format baskı, B2(500x700mm)’den küçük tüm boyutlara verilen isimdir. Çok farklı kullanım türleri mümkün olmakla birlikte esas olarak promosyon amacıyla kullanılır. Kartpostal, defter kapağı, cetvel, takvim, davetiye, kartvizit, wobbler, dönkart olabilecekleri gibi; daha büyük bir son ürünün parçası da olabilirler. Magnet ya da yapışkan ile sonlandırılabilirler, bu nokta da müşterinin hayal gücüne bağlıdır.
Küçük format işler işin büyüklüğüne göre de farklılık gösterir: 500 adet kitap ayracı üretimi ve 100 bin adet bardak altlığı projesi çok farklı özellikler gösterir. Lens tipleri de dikkat edilmesi gereken başka bir noktadır. Kullanılan efekt, sonlandırma ve üretim miktarı; kullanılacak lens tipinin belirlenmesinde etkilidir.
Sık kullanılan lens tiplerinin başlıca özelliklerini aşağıda görebilirsiniz:

3D görseller için lens yönünün dikey olması gerekmektedir. 
Animasyon ve flip efektleri için yatay lens yönü kullanılır.

 

Dijital küçük miktar üretim

Tek ya da az sayıda üretim ihtiyacı durumda dijital baskı yöntemi kullanılır. Dijital baskı da genel olarak iki yaklaşım vardır. UV Dijital baskı yöntemi ile doğrudan lense basılabileceği gibi, inkjet baskı ile kağıda baskı alınıp lense lamine edilmesi şeklinde de olabilir. Dijital olarak doğrundan baskı yöntemi ile 100 adet mertebesinde baskı yapılabilir. Ancak kağıda baskı ve laminasyon yöntemi, genellikle prova baskılar için kullanılır. Prova baskı efekt ve sonuç hakkında bir fikir verebilir ancak prova baskının, uv offset baskı sonucu ile farklılık göstereceği bilinmelidir.

Az adetli üretim

Az adetli üretimler yüksek üretim hattı ayarları maliyetleri nedeniyle sorunlu olmaktadır. Bu tür baskılar genellikle kartpostal, kitap ayracı gibi ürünlerdir ve 75LPI lense basılırlar. 75LP hem 3D hem de flip gibi etkilerde sonuç vermektedir.

Yüksek adetli üretimler

Yüksek adetli üretim söz konusu olduğunda maliyetlerde ciddi avantaj sağlamaktadır. Yüksek adetli üretimler; wobbler, dönkart, posta kartları, CD/DVD kapakları, cetvel, dergi kapağı gibi uygulamalarda tercih edilmektedir. Yüksek toplam proje maliyetleri nedeniyle, görsel hazırlığı ve teknik hazırlıklar büyük dikkat gerektirmektedir. Ayrıca lens seçimi ve istenen efektin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Lens kalınlığı ne kadar az ise, maliyetler de genellikle o seviyede azalmaktadır. Ancak lensin ince olması durumda baskı süreci karmaşıklaşmaktadır. Yüksek adetli projeler söz konusu olduğunda görsel çalışmasının ekibimiz ile birlikte yapılması ve lenticular görsel&efekt gereklerinin en yüksek mertebe dikkate alınması büyük önem taşımaktadır.